Természetes, hogy minden menyasszony (és sokszor vőlegény is) a legjobb formáját szeretné hozni a Nagy Napon, de ezért nagyon sokan őrült diétába és edzésbe fognak az esküvő előtt alig néhány héttel.
Az internet tele van rengeteg történettel arról, hogyan adtak le 60-70 kilogrammot is az arák (ezek érdekes módon általában a világ másik felén történnek, sohasem a szomszéd lánnyal).
Ám ahelyett, hogy egészségtelen önsanyargatásba kezdenél, érdemes reálisan állni a dologhoz, és egészséges táplálkozással, valamint rendszeres mozgással készülni az esküvőre.
Galambos-Fűrész Nikolettel (csoportos fitness instruktorral és személyi edzővel) beszélgettem.
1. Először is, szeretném megköszönni, hogy részt veszel az interjúban. Mesélj egy kicsit magadról!
Sziasztok! Szia Ági!
Én is köszönöm a felkérést!
Pár évvel ezelőtt vágtam bele az életmódváltásba. Elkezdtem rendszeresen sportolni, odafigyelni az étkezésre. Engem azonnal elkapott a hév és olyannyira megszerettem ezt az életmódot, hogy ezáltal megtaláltam a hivatásom és edző lettem. A szívem csücskei a csoportos órák, így tehát csoportos instruktor lettem. Jelenleg pedig a Személyi edző képzésen veszek részt. Nincs megállás 🙂
Célom, hogy segítsek az embereknek egy tudatos életmód kialakításában, célok elérésében, a tudatos tervszerű rendszeres edzések végzésében és tudatos táplálkozási szokások kialakításában. Ép testben, ép lélek. Ez ugyan elég sablonosan hangzik, de teljes mértékben igaz.

Tudtok hozzám jelentkezni online, vagy (jó idő esetén) személyes edzésre is 🙂
Megtaláltok facebookon és instagramon: Nikcsi_Fitness néven.
2. Fogyás esküvőre!
A menyasszonyok és vőlegények sokszor őrült diétába és edzésbe kezdenek az esküvő előtt. Ez azonban fáradékonyságot, ingerlékenységet okozhat az esküvőszervezés amúgy is stresszes időszakában. Mit gondolsz, melyek azok a célok, melyeket reálisak, mondjuk 6-8 hónap alatt el lehet érni, anélkül, hogy az ember teljesen kimerítené magát?
A legfontosabb, amit tudni érdemes, hogy ez egy életmód. Nem szabad halálra edzeni magad, nem szabad koplalni. Be kell iktatni a mindennapjainkba a mozgást.
Mindenkinek meg kell találni azt a mozgásformát melyben ki tud teljesedni
Galambos-Fűrész Nikolett
Lehet ez valamiféle csoportos óra, vagy akár személyi edzés. Ez utóbbinál teljesen személyre szabott edzés programban vesz részt a kliens, a céljainak megfelelően zajlik az edzés munka. A képességeikhez és céljaikhoz mérten és ennek megfelelően állítjuk össze a gyakorlatokat. Illetve étrend kialakításban is segítünk, koplalás nélkül.
Szükség van türelemre, alázatra és rendszerességre. A legfontosabbat kihagytam.. kitartásra van a leginkább szükség!“

3. Hogyan és mikor érdemes elkezdeni az edzést és a diétát? Mi legyen a kezdő lépés?
Véleményem szerint, ahogy már korábban is említettem életmód váltás szükséges. A diéta csak ideig óráig működik.
Első lépésként meg kell határoznunk a céljainkat. Ezután ki kell választanunk a számunkra szimpatikus mozgásformát. Segítségül hívhatunk egy szakembert, edzőt. Az elején mindenképp ezt javaslom.
4. Mit javasolnál azoknak, akik súlyt szeretnének veszíteni? Van esetleg egy minta-terved arra, hogy egy kezdő hetente hányszor, milyen mozgásformákat végezzen?
Véleményem szerint minimum 3 edzés napot érdemes beiktatni (például 3×1 óra).
Fontos, hogy adjunk lehetőséget a szervezetünknek a regenerálódásra, egy keményebb erősítő edzést követően ajánlott 1-2 napot pihenni a megerőltetéstől függően.
Pl ha hétfőn erősítettünk, kedden pihenünk, szerdán elmehetünk futni vagy bicajozni, csütörtökön pihenünk és pénteken megint jöhet az erősítés.. 🙂 De ha időnk engedi edzhetünk heti 4 napot, kényelmesen be tudjuk vele osztani a hetünket.

5.Mik azok az ételek, melyekből érdemes többet fogyasztani, és melyek azok, amiket el kell kerülni, ha célunk fogyás az esküvőre?
Fontos, hogy a szervezetünk megfelelő tápanyagokhoz jusson, koplalni tilos!
Arra érdemes odafigyelni, hogy ne gyors ételeket együnk.. lehetőleg kerüljük a gyors felszívódású szénhidrát tartalmú ételeket, helyette inkább válasszunk lassan felszívódásút. Érdemes az utolsó étkezést lefekvés előtt 2-3 órával időzíteni, így a szervezetnek van még ideje megemészteni az ételt.
Fehér kenyér helyett válasszunk rozsos, magvas kenyereket. A pur-pur kenyér pl egészséges, mégis finom 🙂
A folyadékpótlás rendkívül fontos, mivel a testünk kb 65-70%a vízből áll. Amikor szomjasnak érezzük magunkat, akkor a szervezet nyomja a vészcsengőt.
A folyadék vesztést, folyadékleadást befolyásoló tényezők:
– páratartalom
– külső hőmérséklet
– szél
– mozgás intenzitása
– mozgás időtartama
– mozgás közege
– edzettségi állapot
Egy átlagos felnőtt folyadékszükséglete kb. 2-2,5 liter. Ezt természetesen jelentősen befolyásolhatja néhány tényező:
– életkor
– testtömeg
– mozgás jellege
– időjárás
Ha sportolás közben folyadékot veszünk magunkhoz, késleltetni/lassítani fogjuk a testhőmérséklet emelkedését, a szív- és érrendszer kifáradását. A jól hidratált szervezet tovább képes alacsony szívfrekvencián dolgozni. Ha nem frissítünk, sokkal előbb bekövetkezik a túlhevülés (hipertermia). Ne feledjük, hogy a sportitalok hatékonyabbak, mint a csapvíz! Ennek az a fő oka, hogy a csapvízben nem találhatók meg a sportitalokban különböző arányban előforduló elektrolitok és szénhidrátok. Pl. hipotóniás, izotóniás sportitalok.

6. Jelenleg, a karantén miatt az edzőtermek zárva tartanak. Otthon milyen edzéseket lehet végezni? Mik az előnyei és a hátrányai az otthoni edzéseknek? Van-e esetleg olyan youtuber, akinek a videóit követve már egy elég komplex edzést otthon is el lehet végezni?
Igen, sajnos ez egy speciális helyzet. De a mozgást semmiképp sem szabad elhanyagolni. Kezdőként nem javaslom a videókra való edzést, mivel ilyenkor még nem alakult ki a mozgásképzet, mozgásérzékelés, illetve nem feltétlenül tudjuk kezdőként a gyakorlatok helyes kivitelezését sem, így nagy a sérülés veszély.
A futás, túrázás, kirándulás lehet segítségünkre.
De ha valaki mindenáron szeretne, akkor rengeteg online edzés található, érdemes pl a Springday Healt Club facebook oldalára fellátogatni, szuper edzőik jobbnál jobb edzéseket rögzítettek melyeket otthon is elvégezhetünk.
Nagyon figyeljünk a gyakorlatok elvégzésénél, ha valamiben nem vagyunk biztosak, inkább ne csináljuk.

8. Kinek javaslod személyi edző segítségét? Miben tud segíteni egy szakember?
Már tettem említést a személyi edző hasznáról, fontosságáról. A személyi edző feladata, hogy egy adott személynek személyre szabott edzéstervet állítson össze a vendég céljaitól függően. Megtanítja a gyakorlatok helyes kivitelezését, felügyeli azok megfelelő elvégzését. Támaszt nyújt, tanít, szükség esetén koordinál.
A kezdőknek mindenféleképp javaslom legalább pár alkalom erejéig, hogy segítséget nyújtson, útmutatást adjon az elinduláshoz.
De haladóknak is jól jöhet, hiszen az edző a fejlődésünkhöz mérten módosít a terven. Mindemellett az edzővel kialakul egy bensőségesebb viszony, a vendég támasza lesz és nagyon motivál.

7. Beszéljünk kicsit a nyújtásról is! Sokan elbagatelizálják a bemelegítést és a lenyújtást. Mit gondolsz, miért nagyon fontos, hogy rendesen nyújtsunk? Milyen előnyei vannak?
A testünk számára az edzés egy fizikai és pszichés stressz. A bemelegítéssel készítjük fel a szervezetünket a várható terhelésre. Beolajozzuk az izületeinket, izmainkat és fejben is felkészülünk. Ha elmulasztjuk a bemelegítést akkor nagyon könnyen megsérülhetünk és a felépülés sokkal több időbe telhet, mint az a 10-12 perc, amit edzéseink előtt bemelegítéssel töltünk.
A mozgással felpörgetjük a testünket, agyunkat, míg a nyújtás hatására visszakerülünk abba a nyugalmi helyzetbe amelyben a terhelés előtt voltunk.
Elmulasztása szintén sérüléshez vezethet hosszabb de akár rövidebb távon is. Az edzés hatására megrövidülnek, befeszülnek az izmaink amit nyújtással szépen enyhíthetünk.
Nagyon köszönöm Nikinek, hogy segített a cikk megírásában.
Keressétek fel honlapját, és lájkoljátok, hogy még több tippet-tanácsot kaphassatok egészségesebb életmóddal és edzéssel kapcsolatban.
NIKI HONLAPJA: https://www.facebook.com/galambosfuresznikolett
TOVÁBBI CIKKEK ESKÜVŐSZERVEZÉSSEL KAPCSOLATBAN: https://www.nuptia.hu/category/eskuvoszervezes/todo_lista/https://www.nuptia.hu/category/eskuvoszervezes/todo_lista/